Kumacık Hamamı için yıkılma tehlikesi devam ediyor!

Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Bekir Kalır Kumacık Hamamı hakkında açıklama yaptı.
Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Bekir Kalır Kumacık Hamamı hakkında açıklama yaptı.

Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Bekir Kalır Sivrihisar’da bulunan ve yıkılmak üzere olan tarihi Kumacık Hamamı hakkında tepkisini dile getirdi.

Bekir Kalır sözlerine şöyle başladı: “ Bu açıklamayı vakfımızın tüzüğündeki vakfın faaliyetlerinde ifade edilen ” C” bendinde belirtilen maddeye istinaden yapıyoruz. Maddeyi aynen okuyorum: Sivrihisar ve çevresini kültürel, coğrafi, arkeolojik, turistik, ve tarihi özelliklerini, kitle iletişim araçları ile yazılı ve sözlü olarak korunmasını, geliştirilmesini, güzelleştirilmesini ve tanıtılmasını sağlar.” dedi.

Sivrihisar merkezinde çarşı içinde bulunan, 1407 yılında vakfedilmiş 434 metre kare büyüklüğünde olan Kumacık Hamamı’nın yıkılma hatta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğumu belirten Bekir Kalır, vakıf malı olan hamamın özel mülkiyete geçtikten sonra yaklaşık 36 yıldır işletilmediğini ve kendi haline terk edildiğini ifade etti.

Başkan, Sivrihisar Eğitim Vakfı Kurucusu Orhan Keskin’in başlamış olduğu girişimlerin sonuç verdiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak edilerek Maliye Hazinesi adına kayıt ve tescil edildiğini söyledi. Kalır, istimlak işleminden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile hamamın restorasyonu hakkında gelen cevapta, proje çalışmasına başlandığını ve bütçe imkanları elverdiği sürece çalışmaların gerçekleşeceğini ekledi.

HALKIN CAN GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA

Kumacık Hamamı’nın göstermiş olduğu fotoğraflardan da belli olduğu gibi hamamın kemerlerinin yıkılmak üzere olduğunu söyleyen Kalır, hamam bu haliyle devam ettiği takdirde halkın can güvenliği adına da tehdit olduğunu belirtti.

BAŞKA AMAÇLARA DA HİZMET EDEBİLİR